אימונים גופניים - ריקי שחם

מנינו עד כה כמה וכמה הבדלים בין מאמן כושר למדריך כושר. ההבדל בעצם נעוץ בטייטל עצמו – הדרכה לעומת אימון. יש מי שמדריך אותך איך לצבע תרגילים, ויש מי שמאמן אותך איך להכניס את הגוף לכושר דבר שפעמים רבות גם מצריך שינוי מחשבתי ועזרה אישית רגשית.

הדרכה (של ביצוע תרגילים) – לעומת – אימון (של גוף ומיינד), זה כל ההבדל.

השיחות על מה עדיף ולמי מה כדאי, הן תמיד שיחות ארוכות שקצת מייגעות אותי, כי לבסוף הכל שאלה של מה נכון למי ומתי. יש תקופות שאתה כבר בשוונג של אימנויים ובשגרת כושר, אז כל מה שצריך זה הדרכה של תרגילים ומכשירים, אבל יש תקופות אחרות בהם פשוט צריך buddy שיהיה לידך, או שתהיה מחוייב לו, והוא יעזור לך להתגבר גם על משהו בתוכך כמו שותף לדרך.  אני לא יכולה להגיד באופן נחרץ שאחד אפקטיבי יותר מהאחר, אלא כל דבר תלוי במקרה, באדם, ובזמן שזה פוגש אותו.

אבל לשם הסדר הטוב, הנה כמה מילים על כל אחד:

ללא ספק, מדריך כושר (Fitness Trainer) יתן לכל מתאמן תכנית סדורה ויעילה להשגה ושמירה על כושר. הם כאן כדי להגיד לך מה לעשות, מתי לעשות, איך לעשות, שתשיג את התוצאות שאתה רוצה. אבל זה נגמר כאן, סביב תכנית האימונים המאוד ספציפית בתוך חדר כושר בדרך כלל. במערכת הזאת ביניכם אין צורך בקשר אישי חברי קרוב כדי להשיג את המבוקש. הייתי רק מציינת שזה לא מצאים לאנשים שאינם מתפקדים טוב תחת לחץ של מדריך שעומד להם על הראש עם משרוקית וסטופר, ן”מעודד” להתגבר על הקושי כשהוצא צועק עליהם: “נו תעבור את הקיר כבר! זה רק בראש שלך! תמשיך! אל תוותר!!!!”

אין בכלל עוררין שמאמן כושר (Fitness coach) אישי הולך איתך יד ביד בכל הרבדים. הוא יבנה לכם תכנית אימונים בדומה למדריך הכושר, אבל יעשו זאת בהתיעצות אתכם ויקשיבו לקושיים ולמגבלות שלכם, בד”כ במרחב הפרטי שלכם. המטרה שלו היא לא להפעיל עליכם לחץ כדי שתהיו חייבים להתאמן, אלא יותר לעודד אתכם בדרך שתוכלו להשיג את המטרות הרצויות – גוף חטוב וכושר. הייתי ממליצה את זה למי שרוצה להתאמן בשקט בסביבה שנוחה לו ומוכרת לו, אפילו בביתו, או פשוט בחוץ באיזה מקום, איפה שתהיה לכם פרטיות גדולה לשתף פעולה בצורה הכי טובה, כי לא מדובר רק בהנחיות ביצוע, אלא בזמן ה”טיפול בגוף ובמיינד”.

בהצלחה!
ריקי שחם